کد مطلب : 5382 تاریخ مطلب : 1395/06/22

واردات،بازار لوازم التحرير را قبضه کرده است افزايش 20 درصدي قيمت کتاب هاي درسي

رئيس اتحاديه کتابفروشان، لوازم التحرير و لوازم مهندسي اراک گفت: حدود 30 هزار جلد کتاب که امسال بين 15 تا 20 درصد نسبت به سال گذشته افزايش قيمت داشته انددر 155 کتاب فروشي در سطح شهرستان اراک عرضه شده است.

علي ضيغمي رئيس اتحاديه کتابفروشان، لوازم التحرير و لوازم مهندسي گفت: امسال هم مانند سالهاي گذشته، شاهد واردات گسترده به ويژه واردات از چين، تايوان و هند در بازار لوازمالتحريرهستيم.

ضيغمي اظهار کرد: برخي اقلام لوازم التحرير از قبيل خودکار، مداد، پاک کن و.. در قبضه واردات قرار گرفته اند.

وي با اشاره به اينکه در آستانه بازگشايي مدارس تقاضا براي خريد لوازم التحرير افزايش پيدا مي کند افزود: واردات بي رويه لوازمالتحرير بي کيفيت، خريداران را سردرگم کرده است.

رئيس اتحاديه کتابفروشان، لوازم التحرير و لوازم مهندسي بيان کرد: البته در زمينه دفتر به دليل اينکه توليدات خوبي در کشور داريم کمتر واردت داشته ايم و بيشتر توليدات داخل عرضه مي شود.

وي به بحث تاثيراتي که لوازم التحرير وارداتي بر روي کودکان مي گذارد اشاره کرد و افزود: کالاهاي وارداتي اين حوزه الگوه هاي خودشان را به کودکان القاء مي کنند و جنبه اسلامي و ايراني بودن را به خصوص در سالهاي آغازين آموزشي و پرورشي دانش آموزان تحت تاثير قرار مي دهند.

افزايش 20 درصدي قيمت کتاب هاي درسي

ضيغمي گفت: کتاب هاي درسي امسال بين 15 تا 20 درصد نسبت به سال گذشته افزايش قيمت داشته اند.

وي ادامه داد: حدود 30 هزار جلد کتاب در 155 کتاب فروشي در سطح شهرستان اراک عرضه شده است.

رئيس اتحاديه کتابفروشان، لوازم التحرير و لوازم مهندسي با بيان اينکه کليه کتاب هاي درسي دانش آموزان تهيه شده است افزود: فقط کتاب درسي پايه دهم آماده نشده است که انشالله تا پايان شهريور ماه توزيع خواهد شد.

دردسر دستفروشان براي واحدهاي صنفي کتابفروشان و لوازم التحرير

رئيس اتحاديه کتابفروشان، لوازم التحرير و لوازم مهندسي گفت: در اين روزها که استقبال براي خريد لوازم التحرير زياد است عده اي اقدام به فروش لوازم التحرير در کنار خيابان ها کرده اند.

وي ادامه داد: البته اين موضوع اعتراض واحدهاي صنفي را به همراه داشته است و شکايت هاي فراواني در اين خصوص به اتحاديه ارسال شده است.

ضيغمي با بيان اينكه دستفروشان از مشکلات اصلي واحدهاي صنفي اراک به شمار ميروند، گفت: دستفروشان مشکلات بسياري را براي واحدهاي صنفي شهرستان اراک به وجود آورده اند.

رئيس اتحاديه کتابفروشان، لوازم التحرير و لوازم مهندسي گفت: همچنين در اين بازار تشخيص کالاي باکيفيت از بي کيفت خيلي سخت شده است و در صورتي که کالاي با کيفيتي پيدا شود قيمت ها خيلي بالا است.

ضيغمي ادامه داد: واردات بي رويه از چين توان رقابت را از توليد کنندگان بومي گرفته است که بايد در اين خصوص تصميمات لازم گرفته شود.

وي خاطرنشان کرد: در جلسه اي که با واحدهاي صنفي داشته ايم از اعضا خواسته شده است بيشتر از لوازم التحرير ايراني براي فروش استفاده کنند و با توجه به شرايط اقتصادي با مردم مدارا کنند.
نیمتا روزنامه های صبح کشور